NURER VIZORDEN BAKINCA

Görüntülediklerimiz, kendi yaşam deneyimlerimizle öğrendiklerimiz, gördüğümüz ve tanık olduğumuz şeylerin bir özetidir. Her bakış açısı farklı bir deneyimi yansıtır.

Subscribe
RSS

Sevgi ve tutku sıradanlığı olağanüstü kılıyor

October 22, 2017  •  Leave a Comment

Fotoğraf çekerken yüzlerce kez farklı , birbirinden muhteşem görüntüyle , çeşitli kültürden insanlarla karşı karşıya geldim. Tüm bu deneyimleri yaşarken fotoğrafçılığın yaşadığımız hayat veya çalıştığımız işlerle benzerliklerini gözlemledim. Profesyonel iş hayatında mentorluk veya koçluk yaparken, hepimizin yetkinliklerimizin  olduğunu, tekniğimizi geliştirmemizi , bazen de bakış açımızı değiştirmemizle karşılaşacağımız o anın muhteşem bir fotoğrafını çekebileceğimizi göstermeye gayret ediyorum.

İnanılmaz bir dünyada yaşıyoruz. Hepimiz birbirimizden farklıyız , aynı mekandaki her gözün farklı görmesi gibi gördüğümüzü de aynı şekilde fotoğraflayamıyoruz. İş hayatımızda da aynı ofisleri paylaşan çalışanların aynı olaylara yaklaşımları veya yöneticilerin değerlendirmeleri birbirlerinden çok farklı olabiliyor.

Bazen herkes için çok sıradan görününen birşeyi fotoğraflarken, siz vizörden olağan üstü bir kare görürsünüz ve deklanşöre basarsınız. Yaptığınız bir sihir değildir sadece bakmakla kalmayıp  aynı zamanda  görmekle başlayan yaratıcılığınızdır. Severek ve tutku ile fotoğraf çektiğinizde sıradan görünenlerin  aslında nasılda olağan üstü olduğuna tanık oluruz .  Yaşamımızda da  ne olursa olsun severek, tutku ile yaptığımız zamanlarda , yaratıcılığımızla sıradan görünen şeyleri olağan üstü hale getirebiliyoruz. 

Fotoğrafı çekmeden önce makinanızda hangi lensin olduğuna bakarsınız veya bazen o lensi değiştirmek ihtiyacı hissedersiniz. İş hayatımız ve tüm yaşamımız da  benzer örnekler sergilemektedir.  Sıkça benzer soruları kendimize sorma ihtiyacı hissederiz.  Doğru açıyla mı bakıyorum, acaba perspektifimi mi değiştirmeliyim , büyük fotoğrafa mı yoksa detaylara mı odaklanmalıyım? Cevaplarını bulabildiğimizde o muhteşem fotoğrafı yaratabiliyoruz...

Bazen fotoğraf çekerken problem gibi gözüken şeyler farklı açıdan baktığınızda fırsatlara dönüşüyor. Çekilen bir manzarada önünüzdeki yaprakların sizi engellediğini düşünürken,  o yaprakların aslında fotoğrafınıza nasılda derinlik verip farklı hale getirdiğine tanık olursunuz. Bu durum, problemlerle karşılaştığımızda çözüm ararken daha farklı ne yapabilirim diye sormak gibidir. Fotoğraf çekerken fırsat ve an bir kere karşınıza çıktığında orada olmanız önemlidir ve hızlıca karar verip deklanşöre basarsınız. İş hayatınızda da çok çalışırsınız, tekniğinizi geliştirirsiniz, potansiyelinizi artırırsınız ve bir gün o fırsat ve beklediğiniz o an karşınıza çıkar, bunu hızlıca görüp karar vermektir sadece size kalan.

En önemlisi, fotoğraf çekerken gördüğümüz görüntünün şartlarına göre pozlamamızı ve ayarlarımızı düzenleriz.

Unutmayalım ki  hayatımızın her anı da benzer ayarları yapmamızı gerektirmektedir.

Sevgilerimle,

 

 

 

 

 

 

 


 

 


Comments

No comments posted.
Loading...